Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

PERDE ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Günlük hayatımızda dekorun ne kadar önemli bir şey olduğunu biliyoruz. Özellikle evimizi dizayn ederken çok dikkatli olup şıklığa ve uyuma özen gösteririz. Evimizin en önemli parçası olan perdeler içinde durum aynıdır. Evimizde perde kullanmayı genelde hepimiz tercih ederiz. Dışarısı ile bağlantıyı kesip ev mahremimizi koruyan perdeleri doğru seçmek oldukça önemlidir. Seçimi önemli konu olan perdelerde, dışardan gelen ışığı geçirmemesini ve dışarının içerisini görmesini engellemesinde rol oynarken “hangi odada hangi perde olmalı?“ bu soruya da dikkat etmeliyiz. Mesela mutfak perdesi seçiminde şık ve eşyalarla uyumlu durması dışında alev almayacak bir perde seçimi önemlidir. Ve tabi her perde de olduğu gibi ışığı kesmesini de göz ardı etmemeliyiz.

Her oda da temel dikkat edilmesi gereken maddeler mevcut.

– Mobilyaların rengi ve deseni

– Halı rengi ve deseni

-Duvar rengi ile uyumu

-Seçilecek perdenin mekanizması ve çalışma şartları

-Perdenin kumaş türü ve dokusu

-Perdenin türü, hangi çeşit olacağı

-Asılacak pencerenin yapısı, boyutu

-Dekore edecek kişinin dekor tarzı

 

FON PERDE SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Fon perde güneşliğin ve tülün üstüne, sağına ve sol tarafına denk gelecek biçimde dekor için kullanılan bir çeşittir.  Genelde fon perdeler aksesuar olarak tercih edilir. Fon perdenin iki çeşidi vardır, tül ve kumaş çeşitlerine sahip olan fon perdeler ihtiyaç durumunda açılarak perde olma görevini yerine getirir.

Fon perde yapmış olduğunuz perde seçimine renk ve şıklık katmak için kullanılır. Dekoratif fon perdeler en çok mobilyalar ile ahenk içindedir.

Duvar rengi önemli demiştik, fon perde duvar rengi ile zıt renkler olarak seçilir. Küçük ve dar odalarımız için fon perdelerin daha açık renk olması odayı ferahlatacaktır. Odada altın objeler kullandıysak fon perdelerde abartıya kaçmadan aradaki dengeyi tutturmalıyız

 

 

 

 

En önemli unsurlardan biriside ölçünün doğru alınmasıdır. Çünkü küçük bir ölçünün geri dönüşü olmayacağından maddi darbeye sebep olur. Balkona açılan bir kapı varsa perde seçiminde kapının açılıp kapanacağını unutmadan ona göre bir seçim gerçekleştirin.

 

 

 

.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir